EGYÉNI VÁLLALKOZÁS INDÍTÁS ÉS ADÓZÁS
Ebben a modulban átbeszéljük azokat a lépéseket, amik szükségesek az online vállalkozásod jogi kereteinek a megteremtéséhez, beleértve a vállalkozás alapításának lépéseit, és az általunk javasolt KATA adózás kereteit is.
Ahogy látni fogod, valójában ez mostanra egy meglehetősen egyszerű, jól átlátható folyamat lett, és a tréningben található lépéseket követve 1-2 óra alatt meglehetsz a teljes feladattal.
MIKOR ÉRDEMES ELKEZDENI AZ EGYÉNI VÁLLALKOZÁST?
Amíg nem vagy 100%-ig meggyőződve róla, hogy ezt a vállalkozást fogod csinálni, addig NE indíts egyéni vállalkozást.
Semmi szükség arra, hogy a tanulás alatt is fusson már az egyéni vállalkozásod, nyugodtan várj a vállalkozás elindításával, amíg nincs üzleti tevékenységed.
Jellemzően ez akkor történik, amikor elkezdenek befutni az első rendelések a tesztek után,
és látod, hogy érdemes folytatni.
Összességében először termék nélkül teszteld le az ajánlataid, a hirdetéseid, hogy képes vagy-e rendeléseket behozni profitábilisan. Ha ez a teszt pozitív eredménnyel zárul, akkor érdemes megcsinálni az egyéni vállalkozást.
A következő lépéseket nem tudod egyéni vállalkozás nélkül megcsinálni:
– online bankkártyás fizetés (Paylike/Stripe)
– online számlázás
– szerződéskötés futárcégekkel/logisztikai szolgáltatókkal
Ezeket bátran hagyd későbbre, eleinte legyen csak utánvétes és banki átutalásos fizetési lehetőség, a számlát ki tudod állítani, amikor megvan a vállalkozás (ez 1-2 napos folyamat), illetve a termék kiküldését is lehetséges magánszemélyként, a Posta vagy Foxpost segítségével megtenni.
OCEANWP SABLON
A KATA adózás egy kiváló lehetőség a számotokra, hiszen egy nagyon kedvező havi adót fizetve mentesültök számtalan költség alól, és az ügyintézés is nagyságrendekkel könnyebb bármelyik másik adózási formánál.
KATA – egy darab havi 25.000 Ft vagy 50.000 Ft utalás
A KATA lényege, hogy egy darab utalással fedezve van a teljes adó- és járulék kötelezettséged (ahogy lentebb írom: csak iparűzési adót kell még fizetni az önkormányzatnak, illetve évi 5.000 Ft kamarai tagsági díjat).
Ez az utalás vagy havi 25.000 Ft (ha van bejelentett, legalább heti 36 órás munkád, ahol fizetnek utánad járulékokat, vagy ha nappali tagozatos egyetemista vagy), vagy pedig havi 50.000 Ft, ha az előző pont nem teljesül (ez esetben főállású vállalkozónak minősülsz).
Árbevételtől függetlenül mindenképp ennyit kell utalni, tehát akkor is ha, 10.000 Ft-ot keresel egy hónapban, akkor is, ha 600.000 Ft-ot. Ez sokaknak nem tetszik, de ez az adó a valóságban rendkívül kedvező, ha már rendszeres vásárlásaid vannak.
A bankszámlaszám, ahova utalni kell minden hónap 12-éig:
kedvezményezett neve: NAV Kisadózó vállalkozások tételes adója bevételi számla
számlaszám: 10032000-01076349
Az utalás megjegyzésébe kell írni az adószámod.
KATA – Mi van benne?
KATÁ-s adózási forma esetén nem kell fizetned áfát (évi 12 millió forint árbevételig), személyi jövedelemadót, nyereségadót és osztalékadót: összehasonlításképpen ezek például a Kft-mnél az árbevétel 40%-át elviszik.
Tehát az egyéni vállalkozás pénzét így gond nélkül elköltheted a megélhetésedre, az minden szempontból le van adózva.
Továbbá nem kell járulékokat fizetni (pl.: egészségügyi hozzájárulás, szociális hozzájárulási adó, stb.), tehát a társadalombiztosításod is fedezi ez az összeg.
Nagy előnye a KATÁ-nak a csökkentett adminisztráció – nem kell havi beszámolókat készíteni, hanem csak év végén kiexportálod a kiállított számlákat, elküldöd a könyvelőnek, ő átnézi, összeadja, és online beküldi, hogy mennyi bevételed volt.
KATA – Mire kell figyelni?
A következőkre rendkívül oda kell figyelni:
1, SEMMIKÉPP se lépd át a KATA keret határát! Ebben az esetben ugyanis átkerülsz ÁFA körbe, ahol is minden eladás után áfát kell fizetned. Ha átlépnéd a KATA keret határát, akkor inkább alapíts egy betéti társaságot vagy Kft-t, és abból állítsd ki a többi számlát, de mindenképp maradjon meg az évi 12 millió Ft KATA kereted!
2, Ehhez fontos tudni, hogy ha év közben kezded meg az egyéni vállalkozásod, akkor a KATA kereted időarányosan csökken – tehát mondjuk, ha júliusban jegyzed be a vállalkozást, akkor csak 6 hónap = 6 millió Ft lesz a KATA kereted. Ebben az esetben tehát ezt a határt ne lépd át semmiképp!
3, SEMMIKÉPP ne maradjon az év utolsó napján 100.000 Ft feletti adótartozásod, mivel ebben az esetben automatikusan kikerülsz a KATA adózási formából, így jó időre elesel a kedvező feltételektől.
4, SEMMIKÉPP se állíts ki számlát más számára (sajnos gyakran megkérik az embereket erre) olyan tevékenységi körben, ami engedélyhez/képesítéshez kötött (illetve semmilyen más módon se állíts ki másnak a munkája után számlát). Ezek szintén a KATA státusz megszüntetéséhez vezethetnek.
5, A KATA éves keretébe azok a számlák tartoznak, amiket az adott évben fizetnek ki – tehát ha 2020 december 31-én kiállítasz egy számlát, december 31-ei teljesítéssel, de 2021 január 3-án érkezik meg az utalás, akkor az a 2021-es keretbe számít.
Iparűzési adó KATA esetén
A KATÁn túl egy adót kell még fizetni, az iparűzési adót a saját önkormányzatodnak, ahol az egyéni vállalkozásod székhelye található.
Az iparűzési adó bankszámlaszámát megtalálod, ha Google-n rákeresel a városod önkormányzatának iparűzési adó számlájára a “XY város helyi iparűzési adó számlaszám” kifejezéssel).
2 lehetőség van, hogy mennyi az iparűzési adó összege:
VAGY az éves árbevételed 2%-át fizeted be (ezt hívjuk normál iparűzési adónak)
VAGY előre rögzítetten évente 50.000 Ft-ot (ezt hívjuk tételes iparűzési adónak)
A normál iparűzési adó akkor kicsivel kedvezőbb, ha biztos vagy benne, hogy 2,5M Ft-nál kevesebb árbevételed lesz (mivel év közben kezditek az első éveteket, ezért könnyen lehet, hogy kevesebb lesz).
Fontos viszont, hogy ha nagyon megindul az üzlet, akkor lényegesen többet fogsz így fizetni – pl. 8 M Ft árbevétel esetén 160.000 Ft-ot! Továbbá ebben az esetben IPA bevallást és költségnyilvántartást kell benyújtani, ami bonyolítja az adminisztrációt – annyit lehet segíteni, hogy van lehetőség egyszerűsített adóalapot meghatározni (erről bővebben ebben a cikkben találsz információkat).
A tételes iparűzési adót akkor érdemes választani, ha 2,5 M Ft-nál több árbevételre számítasz – például 8 M Ft árbevételnél a 2% esetén 160.000 Ft-ot fizetsz, rögzített esetben viszont csak 50 000 Ft-ot.
Én azt javaslom, hogy a tételes iparűzési adót válasszátok (tehát, hogy 50.000 Ft-ot fizetsz mindenképp), mert az motiválja a haladást a legjobban. Ebben az esetben az iparűzési adót 2 részletben kell fizetni, az elsőt március 15-ig, a második felét szeptember 15-ig, és semmilyen IPA bevallást vagy költségnyilvántartást sem kell benyújtani.
Remek forrás a KATÁ-val kapcsolatos kérdések megválaszolására az AUTOKATA oldala, ahol tényleg remekül összeszedik a különböző lehetőségeket és a gyakori kérdések pontos válaszait könyvelőktől.
Az egyéni vállalkozás alapítása ma már egy nagyrészt online, ügyfélkapun intézhető feladat.
Fontos, hogy az alábbiakat tájékoztató jelleggel írom le, hogy tudjátok, hogy mire számíthattok – én nem vagyok könyvelő, és NEM tudok felelősséget vállalni, mivel lehet a te esetedben valamilyen extra körülmény fennáll.
Az egyéni vállalkozás alapításához és üzemeltetéséhez javaslom, hogy kérjétek könyvelő segítségét, mert ő minden szükséges papírt a kezetekbe ad, és megválaszolja a kérdéseiteket.